Bodrum Yürüyüş Turu

Süre: günübirlik ve konaklamalı olarak yapılacaktır.
Başlama-Bitiş: Bodrum - Bodrum
Konaklama:
Tarih: 12 ay yürüyüş programlarımız mevcuttur.
En az En Fazla Grup: 5 ve üzeri
Tur Fiyatı: Lütfen sorunuz

Bize Ulaşın

Bodrum Yürüyüş Turu

Bodrum Yürüyüş Turu - 2 BODRUM YÜRÜYÜŞ PARKURLARI

Parkur -1) PEDASA (Gökçeler Kalesi)
Bodrum'un kuzeyinden başlayan bir patika ile Gökçeler kalesine yürüyüşün değişik dönüş alternatifleri vardır.

Güçlük derecesi : GB 1

Yürüyüş süresi : 1 Saat 40 dakika

Özellikleri : Tatlı eğimli bol Bodrum manzaralı bir patikadan başlayan yürüyüş, güzel bir vadi içinden Gökçelere devam eder.

Bölgede yarımadanın kuzey ve güney batısını gören vadilerin kesiştiği noktada Lelegler tarafından yapılmış olan bir kale ve civarında tarihi yapılar mevcuttur.

Parkur -2) LELEG EVLERİ + PEDASA

Yarımadanın Gölkırı mevkiinden Çukurboğazına çıkılır. Buradan Koca Ören ve Evcili Ören üzerinden Gökçeler kalesine gelinir. Buradan Bodruma yürünür.

Güçlük derecesi : GB 3

Yürüyüş süresi : 4 saat

Özellikleri : Parkur yarımadanın geçmiş dönemlerine ait değişik yerleşim örneklerini ve görkemli manzaraları izleme olanağını sunmaktadır.

Parkur -3) PEDESA + GEBE KİLİSE

Gökçeler kalesinden kuzeye yürünür İncirlikuyu mevkiinden doğuya doğru tırmanılır. Gebe kiliseden sonra Torba veya Demire inilir.

Güçlük derecesi: GB 3

Yürüyüş süresi: 4 saat

Özellikleri : Yörenin peysajı görülmeye değer. Gebe Kilise ismi ile anılan yapı kilise değildir. Yapı mezar olarak yapılmıştır. Çevresi maki ile kaplıdır, patikası sıksık kaybolmaktadır.

SANDİMA + PARTİPANAZ KAYASI Parkur -4)
Yalıkavak'tan başlıyan yürüyüş eski Sandima Köyü üzerinden Partipanaz Kayasına devam eder. Karakuzu tepesi yamaçlarından Yalıkavağa geri dönülür.

Güçlük derecesi : GB 1 Yürüyüş süresi : 1.5 saat

Özellikleri : Doğal güzelliklerle bezenmiş bir yoldan ulaşılan Sandima yarımadanın yakın geçmişine ait yaşam biçimini izleme olanağı veren hoş manzaralı terkedilmiş bir köydür. İçinde tarih izleri taşıyan Partipanaz kayası ve yörenin manzarası görülmeye değer.

Parkur -5) GERİS KANAMAŞA SIRTLARI
Sandıma, Partipanaz kayası.

Yalıkavak'tan başlıyan yürüyüş eski Sandıma Köyü üzerinden Partipanaz Kayasına devam eder. Karasulu tepesi yamaçlarından Geriş köyü sırtlarına geçilir, güneye doğru yürünerek Karakaya sırtlarından köye inilir.

Güçlük derecesi : GB 2-3 Yürüyüş süresi: 4 saat

Özellikleri: Parkur boyunca peysaj ve manzaralar görülmeye değer.

Parkur -6) TERMERA
Bağla'nın tepesindeki Mandıra köyüne kadar araçla gidilir. Buradan başlayan yürüyüşle Asarlık tepelerindeki Termera'ya ulaşılır ve aynı yoldan geri dönülür.

Güçlük derecesi: GB 2 Yürüyüş süresi: 2 saat

Özellikleri: Yürüyüş sırasında Leleg yapılarının temellerine rastlanır. Patikanın kuzey yamacındaki vadide bulunan bir duvarın dev taşları ilgi çekicidir. Termera Asarlık tepelerinin tam ortasındaki çanağa gizlenmiş olan arazinin içinde bir mabet kalıntısı ve kaya mezarlarından oluşur. Kutsal bir mekandır. Mitolojide 'Tarmera acısı' diye geçen bir deyimin doğmasına neden olan ve kahramanın Herakles olan olayın yaşandığı yerdir. Bölgenin muhteşem manzaralı vahşi görüntüsü bu efsane ile çok uyumludur.

[b ]Parkur -7)GİREL ve ÖREN KALELERİ (Antik Side)
Yürüyüş yukarı Göl-Dağbelen arasındaki kavşaktan başlar. Girel Avlusu'ndan geçildikten sonra Karadağ'a tırmanılır. Zirvenin güneyinde ve batısında bulunan kaleler ziyaret edildikten sonra dağın batısından Dağbelen'e inilir.

Güçlük derecesi: GB 3 Yürüyüş süresi: 4 saat

Özellikleri: Parkurun başlangıcından muhtemelen Telmisos Mabedi olan yıkık bir Bizans kilisesinin yanındaki Ören yerinden geçilir. Mabedin Oraklı olduğu konusunda mitolojide bir söylence mevcuttur.
Daha sonra geçilen Girel Avlusu yarımadanın terk edelmiş dağ köylerinden biridir. Karadağ zirvesinin çok yakınına kurulmuş olan Side isimli Leleg yerleşimleri olan Ören ve Girel kaleleri daha sonraları sığınma kaleleri olarak kullanılmıştır.

Parkur -8) GİDEL AVLUSU
Yukarıgölkırı'ndan başlayan yürüyüş Çukur Boğazı'ndaki sarnıçtan batıya doğru Oyukludağ ve Karadağ yamaçlarını takip ederek Girel Avlusu'na ulaşır. Buradan Dağbelen köyüne doğru devam edilir.

Güçlük derecesi : GB 3 Yürüyüş süresi : 3 saat

Özellikleri : Bu parkur yarımadanın geçmişte yaya ve eşek sırtında yapılabilen, kuzeyden güneye doğru başlayan ve dağ köy ve mezarlarına ulaşım sağlayan patikalardan oluşmaktadır.

GECELEMELİ PARKURLAR
Parkur -1) ANTİK KRAL YOLU YÜRÜYÜŞÜ
Bafa gölünün doğu ucunda Milattan önce bir liman kenti olan Herakleia'dan (bugünkü Kapıkırı Köyü) başlayan yürüyüş yer yer ANTİK KRAL YOLUNU izleyerek Beşparmak dağları (Latmos Dağı) üzerindeki tarih öncesi mağara resimleri ve erken Hıristiyanlık dönemlerinden kalma Freskler bulunan mağaralar ve manastır kalıntılarına (ARAP AVLUSU) ulaşılır. Program üç gün ve iki gece kamplı olarak yapılmaktadır.

Güçlük derecesi : 3-4 Yürüyüş süresi : En az 14 saat

Özellikleri : Tarih ve olağanüstü doğal güzellikler tüm gezi boyunca mevcuttur.

Önerilen başka yürüyüş parkurları da vardır:
1. Parkur: Mandalina bahçelerinin içinden geçip Dereköy,Yalıkavak ve Yakaköy üçgeninde gezi. Bu gezide antik kaya mezarlarını,Bizans Dönemi'nden kalma bir başka kiliseyi ve üç adet minyatür piramit şeklindeki mezarları görebilirsiniz.Bu yürüyüşte Sivri Kaya'ya çıkarak heyecanlı nlar yaşayabilirsiniz. Bu yürüyüş en fazla 4 saatinizi alacaktır.

2. Parkur: Bir başka kale kalıntısını ise Bodrum'un doğusunda ki Kızılağaç Köyün'den başlayarak, İçmeler Mevkii'ne ineceğiniz yürüyüşte görebilirsiniz.Bu yürüyüş deniz kenarında sonlandığından, kendinizi Ege'nin serin sularına bırakmamanız için hiçbir neden yoktur.

Yöreye ait Hellenistik Dönem'in en belirgin izlerini ise Romalılar'dan kalma Thengeila'da bulabilirsiniz.Yalıçiftlik Beldesi'nin kuzey doğusunda yer alan bu antik yerleşimin kalıntılarına ulaşmak için, beldeden bir km.sonra yürüyüşe başlamanız ve orman içinde 2 saatlik bir yürüyüşle yükselmeniz yeterli olacaktır.Dönüş yaklaşık 1.5 saatinizi alacaktır ve isterseniz Bodrum'un en bakir koylarından birisi olan balıkçı barınağında yüzerek, günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bodrum ve Bodrum'un yakın çevresinde düzenleyeceğimiz bu gezimizde istediğiniz bir programda , bizim serbest katılımlı gruplarımıza dahil olarak, yörenin en güzel tarihi dokusunu keşfedecek ,sağlıkla kültür turunu sentezleyecek ve inanılmaz bir deneyime imza atacaksınız.


 

Etkinliklerimizden haberdar olmak için e-mail listemize katılın!
Müşteri Hizmetleri
Türkiye